Standardi za portfolie kompetenc

Standarde EPC za portfolio delo je mogoče ustrezno prenesti na evropske portfolie kompetenc. Poleg njih pa veljajo še naslednji standardi:

  1. 1.Vredotenje kompetenc je prostovoljno in individualno.
  2. 2.Dijak aktivnosti, na podlagi katerih bo izdelal ovrednotenje kompetenc, izbere iz kateregakoli portfolio dela. Izbere naj jih tako, da bodo jasno pričale o njegovih dosežkih, navesti pa mora tudi razloge za svojo izbiro.
  3. 3.Dijaki imajo povsem proste roke pri raziskovanju in uporabi posameznih naborov kompetenc in kriterijev zanje. Pričakuje pa se, da pojasnijo svoje poglede na nabor kompetenc, ki so jih izbrali za vrednotenje, in po možnosti navedejo tudi razloge, zakaj so se odločili za tak nabor. Pri tem so lahko v pomoč “Ključne evropske kompetence za vseživljenjsko učenje” (glej opombo 16) ali kakšen drug okvir za vrednotenje kompetenc (glej poglavje 4.4).
  4. 4.Dijakovo vrednotenje kompetenc naj sledi petim osnovnim korakom:
    • korak: Izbira: Dijaki iz svojih portfoliev izberejo tiste aktivnosti, ki se jim zdijo relevantne in primerne za vrednotenje kompetenc.
    • korak: Opis: Dijaki pozorno in natančno opišejo vse, kar je potrebno za razločen prikaz določene aktivnosti iz portfolia.
    • korak: Vrednotenje: Dijaki to aktivnost opredelijo z naštetjem vseh bistvenih korakov in dejanj, ki so bili potrebni za njeno izvedbo. Nato ta dejanja analizirajo z vidika pokazateljev in dokazov predhodno pridobljenega znanja, veščin in odnosov.
    • korak: Zaključek: Dijaki zaključijo, katere kompetence izhajajo iz aktivnosti, ki so jo izbrali in opisali v 3. koraku.
    • korak: Ocena: Dijaki z uporabo bodisi lastnih bodisi standardiziranih okvirjev za vrednotenje kompetenc presodijo, do kakšne mere so se kompetence razvile, in pojasnijo izpeljane zaključke ter ocene.
  5. 5.Mentorjeva ocena (oziroma ocena tretje osebe) mora temeljiti izključno na dijakovem vrednotenju. Zanjo se lahko uporabi le poprej dogovorjene kriterije, ki morajo biti izrecno navedeni v portfoliu.
  6. 6.Evropski portfolio kompetenc napiše in uredi dijak, ki se tudi odloči, ali želi vključiti mnenje mentorja oziroma tretje osebe.


Standardi za na portfoliih temelječe certifikate kompetenc

Certifikati kompetenc morajo biti v skladu s standardi za portfolie kompetenc iz prejšnjega poglavja in s standardi za portfolio certifikate. Nositi morajo podpis dijaka, podpis učitelja/mentorja ter podpis in žig predstavnika šole. Mentor lahko certifikat podpiše le, če sklene, da dijakovo vrednotenje ustrezno prikazuje njegove kompetence. Izpolnjevanje standardov EPC je nujen pogoj za prejem podpisa in žiga predstavnika šole.

    “Portfolio džungla je vznemirljiv kraj za učenje preživetja tako za učence kot za učitelje – in tudi izvrsten kraj za igranje skrivalnic.”

    (T. Koch)