Pregled izobraževalnih načel učne ustanove

Za lažje razumevanje dijakovega portfolia s certifikati, ki so zbrani v osrednjem delu, mapa vsebuje tudi dodatne informacije glede izobraževalnega konteksta, v katerem je bila narejena. V ta namen je v notranji desni zavihek vložen list s pregledom izobraževalnih načel šole. Ob tem lahko šola vključi tudi izjavo ali izjave, ki podrobneje opisujejo njen profil oziroma profil nacionalne organizacije, katere del je.
Če gre za waldorfsko šolo, bo na tem mestu naslednja izjava:

Izjava o načelih in težnjah evropskih waldorfskih šol, maj 2009 (izvleček)

  • Waldorfski sistem izobraževanja je usmerjen v izkustveno pripravo mladih na aktivno vključevanje v družbo, vseživljenjsko izobraževanje, samoodkrivanje in raziskovanje sveta.
  • Waldorfski pedagoški pristop je holističen, umetniški ter iznajdljiv, interdisciplinaren in razširjen [8].
  • Temeljne točke so pridobivanje raznolikih in koristnih veščin, razvoj širokega nabora kompetenc in smiselnega, pozitivnega odnosa do učenja.
  • Izobraževalni etos je vključevalen in neselektiven kar se tiče spola, narodnosti, verskih in drugih prepričanj ter etničnega in družbenega ozadja. Šola in šolsko okolje sta usmerjena v upoštevanje posameznikovih sposobnosti in storilnosti ter, kjer je to mogoče, v dodatno zadovoljevanje učnih potreb otrok in mladih.
  • Temeljne sestavine v izobraževanju mladih so razvijanje racionalnega, logičnega mišljenja, prebujanje zmožnosti za družbeno in čustveno učenje, pridobivanje praktičnih izkušenj v interakciji s svetom in spodbujanje k oblikovanju in ohranjanju vprašanj o življenju in njegovem smislu.
  • Učni načrt in pedagoški pristop sta pri vseh predmetih in učnih temah usmerjena v ohranjanje ravnotežja med vsebinsko širino in podrobnim analitičnim proučevanjem.
  • Umetniške pristope k poučevanju in učenju ter spodbujanje samoiniciativnosti v spoznavanju in raziskovanju razumemo kot učinkovit in napreden način vplivanja na življenja in izobraževanje mladih.
  • Pouk tujih jezikov se začne v prvem razredu.
  • Razvoj in uporaba različnih tehnologij v sodobni družbi sta vključena v širok nabor drugih disciplin, naravoslovnih in družboslovnih. Informacijska pismenost je pomembna življenjska veščina, katere poučevanje poteka od pubertete naprej.
  • Narava in naravoslovne vede so obravnavani s širokega nabora izkustvenih in teoretičnih vidikov.
  • Ko mladi vstopijo v obdobje po 16. letu, v čas srednješolskega izobraževanja, so ključnega pomena za njihovo nadaljnje učenje in izkušnje pri vzgoji in izobraževanju razlike v učnih stilih dijakov, načinih poučevanja in razlike v učnih načrtih. Te vidike spodbujajo in plemenitijo izdatne izkušnje vodenega učenja pri glavnih predmetih, neodvisnih projektih in delu s portfolii ter pri delovni praksi in družbeno koristnem delu. Skozi ta proces učenja in razvoja mladi osvajajo in razvijajo zmožnosti za reflektirano mišljenje, samozavedanje, osebno odgovornost in samostojno etično ravnanje.

(Celotna “Izjava o načelih in težnjah” je dostopna na strani Evropskega sveta za waldorfsko izobraževanje: www.ecswe.org)

Razviti ta pedagoxki naxin, je bil glavni namen EPC projekta