Kompetence, ki se razvijajo skozi učenje
Učenje je v tesni zvezi z naslednjimi spoznanji:
- Učenje je osnovano na aktivnosti. Je osnova za položaj ali stanje človeka.
- Učenje je trajen proces primerjanja tega, kar hočemo, s tem, kar dosežemo.
- Pri učenju so napake in neuspehi, zmote in nesporazumi neizogibni. Vse to so bistvene sestavine učenja. Učenje izraža željo, da bi izboljšali svoja dejanja in tako dosegli višjo stopnjo uspeha.
- Učiteljevo prizadevanje, da bi pri pouku izključil vse napake in neuspehe, in sicer s kaznovanjem za zmote in napake, dejansko zavira učenje.
- Refleksija je pomemben sestavina primerjave. Ni učenja brez refleksije.
- Odvisno od starosti, zrelosti in okoliščin sega refleksija vse od relativno nezavednega procesa posnemanja - vrste zrcaljenja, polzavednega procesa razmišljanja, sanjarjenja ali razglabljanja do popolno zavedne refleksije, ki na splošno zajema
- revidiranje cilja in pregled doseženega,
- refleksija okoliščin in konteksta aktivnosti in
- evalvacija procesa in stopnje uspeha ali dosežka.
- Prvi korak na poti »naučiti se učenja« je zavedati se procesa u [6] čenja skozi refleksijo. Portfolio je zasnovan tako, da pomaga dijaku učiti se, kako se učiti (in učitelju, kako svetovati in voditi dijake, da to dosežejo).
- Učenje je individualen proces; ne more biti standardiziran ali normaliziran. ‘Enake možnosti’ ne pomenijo, da se morajo vsi dijaki učiti istih stvari istočasno in z enako hitrostjo iz istega razloga. To vodilo pomeni dati dijaku možnost, da zasnuje svojo lastno učno strategijo. To je tudi element dela s portfoliem.
|
“Portfolio džungla je vznemirljiv kraj za učenje preživetja tako za učence kot za učitelje in tudi izvrsten kraj za igranje skrivalnic.”
(T. Koch)
|