Přehled vzdělávacích principů školy

Pro lepší pochopení studentových certifikátů portfolia, jež jsou obsaženy ve střední části Složky EPC, dostane příjemce dodatečnou informaci o vzdělávacím kontextu, v němž byl obsah certifikátů portfolia vytvořen. Proto je do pravé části Složky EPC umístěn informační list, který podává přehled vzdělávacích principů školy. K tomu může škola přidat svůj vlastní profil nebo profil své národní organizace.

Pokud je daná škola waldorfskou školou, bude list obsahovat následující sdělení:
If the school is a Steiner Waldorf school, the leaflet will include the following statement:

Waldorfské vzdělávání v Evropě Principy a záměry květen 200

  • Vzdělávání ve waldorfských školách si klade za cíl připravit mladé lidi prostřednictvím zkušeností na aktivní zapojení se do společnosti a na další vzdělávání, sebeobjevování a poznávání světa.
  • Pedagogický přístup je holistický, umělecký a obrazotvorný, mezioborový a mající přesah do dalších předmětůw.[8]
  • Klíčovými body jsou osvojení různých relevantních dovedností a rozvoj různorodých kompetencí a smysluplných pozitivních učebních předpokladů.
  • Vzdělávací étos škol a zařízení je všeobecný a neselektivní co se týče pohlaví, národnosti a náboženství nebo jiné víry, etnického nebo sociálního původu, individuálních schopností, kompetencí a, pokud to podmínky dovolují, dalších učebních potřeb.
  • Základem vzdělání mladého člověka je rozvoj racionálního, logického myšlení, podpora schopností pro sociální a emocionální učení, zajištění příležitostí pro praktické zapojení se do světa a podněcování tvoření otázek týkajících se života a jeho smyslu, které v člověku postupně zrají.
  • Osnovy a vzdělávací přístup mají za cíl vyrovnávat šíři obsahu a analytického zaměření napříč celým spektrem předmětů.
  • Umělecké přístupy k výuce a učení se a podpora zájmu a zkoumání jsou uznávané jako účinné a pokrok přinášející vlivy v životě mladého člověka a v jeho vzdělávání.
  • Cizí jazyky se vyučují od prvního ročníku školy.
  • Rozvoj a používání různých technologií ve společnosti jsou představovány v širším kontextu jiných disciplín, včetně přírodních a společenských věd. Rozšířené využití ICT ve společnosti je uznáváno a vzdělávací přístup k ICT a k aplikaci ICT do života mladých lidí je zařazen do kontextu historických, kulturních, sociálních a technologických změn. ICT gramotnost je považována za důležitou dovednost pro život a je formálně uvedena do vyučování a rozvíjena od puberty.
  • K přírodnímu světu a vědě je přistupováno z různých teoretických stanovisek a úhlů pozorování.
  • Po 16. roce vstupují mladí lidé do dalšího stupně vzdělávání, a proto se rozdíly v učebních stylech, osnovách a způsobech učení stanou základními aspekty procesu učení a vzdělávací zkušenosti. Tyto aspekty jsou podporovány a obohacovány rozsáhlými zkušenostmi řízeného studia v základních předmětech, samostatných projektech a pracích na portfoliích, taktéž v praktických (učňovských) pracích a službách ve společnosti. Tímto procesem učení a rozvoje začíná mladý člověk nabývat schopnosti sebereflexe a sebeuvědomování, schopnosti osobní zodpovědnosti a samostatného etického chování a dále na nich pracuje.
    Plné znění dokumentu “Waldorfské vzdělávání v Evropě - principy a záměry” je na stránkách Evropské rady waldorfských škol: www.ecswe.org).

Plné znění dokumentu “Waldorfské vzdělávání v Evropě - principy a záměry” je na stránkách Evropské rady waldorfských škol: www.ecswe.org).

Obecným cílem projektu EPC a Partnerů projektu Comenius EPC bylo zejména vytvořit pedagogický nástroj