Kompetence získané učením
O učení je možné říci následující:
- Učení je založeno na aktivitě člověka. Je přirozenou touhou člověka.
- Učení je neustálým procesem porovnávání toho, co je zamýšleno, s tím, co je dosaženo.
- Neodmyslitelnou součástí učení je chybování. Dělání chyb je pro učení velmi důležité. Učení je projevem touhy zlepšit své konání tak, aby dosáhlo vyššího stupně dokonalosti.
- Učitelova snaha z třídy vymýtit chyby a selhání tím, že za ně uděluje tresty, blokuje proces učení.
- Reflexe je jedním z hlavních aspektů porovnávání. Bez reflexe nemůže probíhat proces učení.
- V závislosti na věku, zralosti a okolnostech může reflexe znamenat relativně nevědomý proces nápodoby, polovědomý proces zahloubání se, anebo úplně vědomý proces reflexe, který zpravidla zahrnuje
- Zpětný pohled, v němž porovnáváme původní cíl s tím, čeho bylo ve skutečnosti dosaženo
- Reflexe okolností, kontextu, v němž se aktivita konala
- Evaluace procesu a dosažených výsledků
- Prvním krokem v učení je [6] uvědomit si během reflexe samotný učební proces. Portfolio je nástrojem, který má studentovi pomoci učit se učit (a učiteli pomoci v doprovázení studenta na cestě učení).
- Učení je individuálním procesem, nemůže být standartizováno nebo normalizováno. Proto pojem ‘stejné příležitosti’ nemůže znamenat to, že by se všichni studenti museli učit stejnou věc ve stejné době a stejným tempem. Tímto pojmem je spíše myšleno to, že studentovi dáme možnost najít vlastní strategii učení. A to je jedním z důležitých aspektů práce s portfoliem.
|
“Portfoliová džungle je velmi vzrušující místo k překonávání sama sebe jak pro žáka, tak i pro učitele ale i výborná příležitost hrát si na schovávanou.”
(T. Koch)
|