Kompetence získané učením

O učení je možné říci následující:

  1. Učení je založeno na aktivitě člověka. Je přirozenou touhou člověka.
  2. Učení je neustálým procesem porovnávání toho, co je zamýšleno, s tím, co je dosaženo.
  3. Neodmyslitelnou součástí učení je chybování. Dělání chyb je pro učení velmi důležité. Učení je projevem touhy zlepšit své konání tak, aby dosáhlo vyššího stupně dokonalosti.
  4. Učitelova snaha z třídy vymýtit chyby a selhání tím, že za ně uděluje tresty, blokuje proces učení.
  5. Reflexe je jedním z hlavních aspektů porovnávání. Bez reflexe nemůže probíhat proces učení.
  6. V závislosti na věku, zralosti a okolnostech může reflexe znamenat relativně nevědomý proces nápodoby, polovědomý proces zahloubání se, anebo úplně vědomý proces reflexe, který zpravidla zahrnuje
    1. Zpětný pohled, v němž porovnáváme původní cíl s tím, čeho bylo ve skutečnosti dosaženo
    2. Reflexe okolností, kontextu, v němž se aktivita konala
    3. Evaluace procesu a dosažených výsledků
  7. Prvním krokem v učení je [6] uvědomit si během reflexe samotný učební proces. Portfolio je nástrojem, který má studentovi pomoci učit se učit (a učiteli pomoci v doprovázení studenta na cestě učení).
  8. Učení je individuálním procesem, nemůže být standartizováno nebo normalizováno. Proto pojem ‘stejné příležitosti’ nemůže znamenat to, že by se všichni studenti museli učit stejnou věc ve stejné době a stejným tempem. Tímto pojmem je spíše myšleno to, že studentovi dáme možnost najít vlastní strategii učení. A to je jedním z důležitých aspektů práce s portfoliem.

“Portfoliová džungle je velmi vzrušující místo k překonávání sama sebe jak pro žáka, tak i pro učitele – ale i výborná příležitost hrát si na schovávanou.”

(T. Koch)